Instytut Pantone każdego roku wybiera wiodące kolory, nadając kurs zmianom w wielu branżach związanych z prezentacją wizualną, a jednocześnie w pewnym sensie odpowiadając na aktualne trendy. Eksperci z Instytutu doskonale wyczuwają panujące w społeczeństwie i w naturze nastroje. Wkładają zresztą dużo pracy w ich badanie, podróżując po całym świecie, zapoznając się z tym, co internauci wrzucają na swoje profile społecznościowe, obserwując trendy w modzie i zmieniające się warunki przyrodnicze.

W efekcie wielu analiz i obserwacji, co roku wyznaczany jest jeden kolor, który najlepiej oddaje to, co dzieje się wokół nas, a jednocześnie staje się trendem i wskazówką dla innych. W 2021 roku wybrany przez Pantone kolor to… dwa kolory. Wyjątkowo w tym roku Instytut postanowił postawić na połączenie dwóch barw, które mają się wzajemnie uzupełniać w stylizacjach, aranżacjach, marketingu, modzie, designie i innych dziedzinach działalności.

Barwy Pantone na 2021 rok

Wybrane w tym roku barwy to:

  • Ultimate Grey – Uspokajająca Szarość – w skali Pantone barwa ta oznaczona jest kodem 17-5104
  • Illuminating Yellow – Słoneczna Żółć – barwa o numerze 13-0647.

Te dwa kolory roku wyraźnie ze sobą kontrastują, jednak ich połączenie daje ciepły, uspokajający i bardzo spójny efekt. W jaki sposób kolory te mogą nas zainspirować w tym roku w różnych dziedzinach życia?

Kolory roku Pantone w aranżacji wnętrz

Zarówno szarość, jak i żółć można wykorzystać w mieszkaniu do pomalowania ścian. Można także postawić na inne, pokrewne odcienie. Innym rozwiązaniem jest wybór mebli i dekoracji w tych barwach – np. szara sofa z żółtymi poduszkami ozdobnymi, szafy i komody z szarą lub żółtą płytą meblową, krzesła z szarym obiciem i żółte zasłony lub obrusy, ramki na zdjęcia w obu kolorach, szaro-żółte dywany. I w końcu, przy większych remontach i bardziej długofalowych inwestycjach, można postawić na szarość w wykończeniu kuchni i łazienek – w postaci płytek czy blatów. Szarość tę warto wtedy przełamać właśnie żółtymi dodatkami.

Kolory roku Pantone w budownictwie

Oba kolory Pantone mogą świetnie sprawdzić się na elewacjach budynków lub w otoczeniu domów, np. na ogrodzeniach, bramach, furtkach czy chociażby na meblach ogrodowych. Oczywiście, chcąc być trendy, nie trzeba się sztywno trzymać dokładnie tych dwóch odcieni. Mają one jedynie być dla nas inspiracją, natomiast jak najbardziej wskazane jest urozmaicanie i szukanie pokrewnych barw, tak aby całość bryły budynku oraz jego otoczenie nie były zbyt monotonne.

Kolory roku Pantone w biznesie

Jeśli chodzi o prowadzenie biznesu, barwy Pantone można wykorzystać na niezliczoną liczbę sposobów. Zarówno w marketingu czy marketingu internetowym (przykładowo: nowy motyw kolorystyczny wpisów na profilach społecznościowych lub kampania reklamowa kolorystycznie oparta na szarości i żółci), jak i w aranżacji siedziby firmy, modyfikacji opakowań produktów itp. Wszystko zależy od branży i specyfiki oferowanych produktów/usług. Zdecydowanie warto jednak wziąć pod uwagę tegoroczny wybór Pantone przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian i urozmaiceń w firmie.