Kierowcy ciężarówek pełnią bardzo ważną rolę w transporcie – wszak to oni dostarczają produkty do rozmaitych marketów i innych sklepów. Choć zazwyczaj nie są oni potrzebni stricte do pracy w sklepie, tak istnieją przypadki, gdy ich pomoc jest konieczna – jak choćby w salonach meblowych czy budowlanych, gdy należy do klienta dostarczyć duży asortyment. Warto jednak pamiętać o tym, że takie kierowca ciężarówki powinien mieć odpowiednie kwalifikacje – czyli pozytywny wynik badania kierowców oraz – oczywiście – odpowiednią kategorię prawo jazdy.


Badania psychologiczne dla kierowcy ciężarówki


Każdy kierowca ciężarówki musi przejść badania dla kierowców. Obejmują one testy psychologiczne oraz badania lekarskie – bez nich niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na wykonywanie tego zawodu. Nie ma w tym nic dziwnego, że jest to przepis prawny – wszak ich stan psychiczny i zdrowotny ma znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, a takie specjalistyczne badania potrafią pomóc w uniknięciu zagrożeń – choćby w przypadku problemu ze wzrokiem (tutaj – o ile wada nie jest wykluczająca – pojawia się po prostu wymóg noszenia okularów w trakcie jazdy).

Na czym konkretnie polegają takie badania kierowców?

Jak wspomnieliśmy powyżej, obejmują one dwie kwestie – testy psychologiczne oraz badania lekarskie dla kierowców. Badania psychologiczne kierowców sprawdzają koordynację wzrokowo-ruchową, czas reakcji, widzenie przestrzenne, umiejętność oceny odległości oraz prędkości pojazdów, reakcje na światło oraz inne – krótko mówiąc, takie testy sprawdzają zarówno podzielność uwagi i szybkość działania, jak i sprawność intelektualną, a także cechy osobowości i temperamentu kierowcy. Jeśli chodzi o badania lekarskie to po prostu zestaw badań, który sprawdza stan fizyczny przyszłego kierowcy. W trakcie ich trwania sprawdza się wzrok oraz słuch badanego. W trakcie jazdy niezbędne jest zauważanie i rozpoznawanie znaków oraz nie tylko widzenie, ale i słyszenie tego, co dzieje się na drodze, dlatego dolegliwości takie jak zawężone pole widzenia, daltonizm czy zaburzone widzenie obuoczne wykluczają z szansy podjęcia pracy jako kierowca ciężarówki. Wszak bezpieczeństwo na drodze jest sprawą ogromnej wagi!


Kierowcy ciężarówek są potrzebnymi pracownikami dla wielu sklepów, a badania kierowców są niezbędne, aby mogli podjąć oni taką pracę. W Olsztynie, Biskupcu i Nidzicy wykonasz takie badanie bez problemu w Pracowni Psychologicznej Julia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wspomnianej przychodni psychologicznej!