Nadaj smak finansom

Pieniądze na wakacje czyli fundusz wakacyjny

Kolejny odpuszczony wypoczynek spowodowany brakiem pieniędzy? Nie pozwól na ciągłe przesuwanie terminu swojego wakacyjnego odpoczynku i zadbaj o finanse przeznaczone na urlop tworząc fundusz wakacyjny.

Idea funduszu wakacyjnego

Fundusz wakacyjny to miejsce gdzie będziemy zbierać pieniądze. Miejscem odkładania pieniędzy może być zarówno lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy jak i również inny produkt z którego łatwo wypłacimy środki aby cieszyć się z długo oczekiwanych wakacji czy krótszego urlopu.

Odsetki od zgromadzonej kwoty to dodatkowy plus funduszu wakacyjnego, jednak główną ideą tego osobnego funduszu jest utrzymanie w ryzach finansów domowych i osobistych poprzez czynnik psychologiczny polegający na zobowiązaniu się do nie wypłacania środków, które są przeznaczona na konkretny cel.

Ile pieniędzy na wypoczynek?

Kwota jaką zgromadzimy w funduszu wakacyjnym zależy od naszych planowanych celów. Jeśli planujemy wylecieć do odległego zakątka ziemi to fundusz powinien zawierać proporcjonalnie więcej pieniędzy. Jeśli lecimy linią Ryanair warto zaopatrzyć się w kartę MasterCard, dzięki której oszczędzimy przynajmniej na locie. Kwota na wakacje w Polsce nad morzem czy w górach jest porównywalna z wypoczynkiem w innych krajach Europy mimo to ostateczny koszt wyjazdu zależy od naszych oczekiwań i ilości atrakcji na które jesteśmy skłonni wydać pieniądze.

Dla osób, które mimo wszystko nie są w stanie zbudować funduszu wakacyjnego, a mimo to chciały by wyjechać w podróż pozostaje możliwość skorzystania z gościnności innych osób w różnych krajach za pośrednictwem takich serwisów jak hospitalityclub.org, couchsurfing.org, globalfreeloaders.com oraz możliwość tymczasowej wymiany mieszkania czy domu z innymi w serwisie homeexchange.com.

Jak zbudować fundusz wakacyjny

Najprostszym rozwiązaniem jest otwarcie w banku osobnego rachunku oszczędnościowego i wyznaczeniu miesięcznej, tygodniowej bądź nawet dziennej kwoty jaką musimy przelewać do planowanego dnia wypoczynku aby uzbierała się suma by w pełni cieszyć się czasem wolnym od pracy i obowiązków.

Tworząc fundusz na nowy cel wakacyjny pamiętajmy aby korzystać z automatyzacji przelewów dzięki czemu unikniemy nie produktywnej i czasochłonnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.