Nadaj smak finansom

Oszczędzanie długoterminowe sposobem na godną emeryturę

Większość osób w wieku produkcyjnym nie myśli o odłożeniu większej sumy na czasy gdy z wykonywaną pracą zawodową nie będą już mieć nic wspólnego, pora to zmienić.

Zalety regularnego oszczędzania

Ogromną kwotę potrzebną do godnego życia na emeryturze trudno zgromadzić w krótkim czasie. Lepszym rozwiązaniem jest tworzenie kapitału małymi krokami poprzez regularne odkładanie określonej kwoty pieniężnej przez określony czas pozostały do emerytury.

Zalety takiej taktyki:

  • Mała kwota. W określonym odstępie czasu – czy to miesięcznym, czy tygodniowym – łatwiej uzbierać małą kwotę choćby poprzez podjęcie dodatkowej pracy lub też ograniczenie niepotrzebnych zakupów
  • Procent składany. Generuje dodatkowe pieniądze od już zgromadzonego kapitału, to dzięki procentowi składanemu kwota w banku będzie sukcesywnie powiększana
  • Dywersyfikacja źródeł daje pewność otrzymywania emerytury choćby z jednego źródła czyli zgromadzonego kapitału. Nie warto polegać całkowicie na funduszach otrzymywanych od państwa

Jaką kwotę odkładać na emeryturę?

Gdy posiadamy dobrze płatną pracę lub też wysoki dochód na przykład z kilku przedstawionych w innym artykule źródeł pasywnych dochodów kwota powinna być większa od kilkuset złotych co będzie skutkowało większą zgromadzoną kwotą w krótszym czasie.

W przypadku odkładania mniejszej sumy pieniędzy ważniejszy jest czas pozostały do terminu emerytury. Im więcej lat do emerytury tym mniejsza kwota pozwala uzyskać zadowalającą kwotę.

Cel oszczędzania odłożony w czasie

Podczas tworzenia oszczędności emerytalnych należy pamiętać iż emerytura nie jest celem do jakiego człowiek zmierza. Stworzenie takiego funduszu daje jedynie komfort gdy człowiek osiąga wiek emerytalny.

W czasie gdy pracujesz na emeryturę za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat nie zapominaj o organizowaniu miniemerytur przez całe życie, aby cieszyć się już teraz krótkoterminową emeryturą. Pieniądze potrzebne na miniemeryturę można gromadzić w funduszu wakacyjnym czyli specjalnie stworzonym miejscu gdzie są odkładane pieniądze na cele nie tylko typowo wakacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.