Nadaj smak finansom

Na co należy zwracać uwagę biorąc pożyczkę pozabankową

Niemal każda dorosła osoba miała w swoim życiu sytuację, w której była zmuszona do wzięcia pożyczki. Remont mieszkania, wakacje, niespodziewane wydatki, uroczystość rodzinna czy zakup samochodu – to tylko niektóre z przyczyn, dla których Polacy decydują się na pożyczenie określonych środków finansowych. Możliwości wzięcia pożyczki jest co najmniej kilka – rodzina, znajomi, bank czy instytucje pozabankowe. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a wybór konkretnego rozwiązania w większości przypadków jest uzależniony od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy.  Nie od dziś wiadomo, iż wzięcie pożyczki lub kredytu w banku jest uwarunkowane różnorodnymi wymaganiami, których spora część społeczeństwa nie jest w stanie spełnić. W takim przypadku często jedynym wyjściem są pożyczki pozabankowe, które są znacznie łatwiej dostępne. Jednak każdy pożyczkobiorca powinien pamiętać o tym, iż pożyczki tego typu w większości przypadków różnią się od tych udzielanych przez banki – są zazwyczaj wyżej oprocentowane i charakteryzują się krótkim terminem spłaty. Dlatego decydując się na pożyczkę pozabankową należy bardzo uważnie zapoznać się z jej warunkami. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka podstawowych kwestii.

 

Koszty pożyczki

 

Każda pożyczka  – bez względu na instytucję, w której jest udzielana – wiąże się z pewnymi obciążeniami, które mają wpływ na jej całkowity koszt. Kwestią podstawową jest oprocentowanie, które należy sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy. W przypadku pożyczki pozabankowej zazwyczaj jest ono wyższe niż te oferowane przez banki. Równie istotną sprawą jest prowizja instytucji pozabankowej, która jest ustalana indywidualnie przez każdą z firm pożyczkowych. Dodatkowo obowiązkowo należy zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe aspekty pożyczki, które w sposób znaczący mogą podnieść jej ogólny koszt – na przykład określone dopłaty za tak zwaną obsługę domową (czyli odbieranie rat pożyczki w domu klienta) lub przedłużenie terminu płatności. Zlekceważenie zapisów o dodatkowych opłatach może być niezwykle kosztowne.

 

Warunki wzięcia pożyczki pozabankowej

 

Niezwykle ważną sprawą w przypadku jakiejkolwiek pożyczki – w tym także pożyczki pozabankowej – jest dokładne zapoznanie się z jej szczegółowymi warunkami. Nie do rzadkości należą sytuacje, iż firmy udzielające pożyczek pozabankowych żądają od klientów tak zwanej opłaty przygotowawczej, która nie jest zwracana nawet wtedy, gdy umowa pożyczki nie zostanie zawarta. Równie ważne jest sprawdzenie kwestii związanej z ewentualnym zabezpieczeniem pożyczki, które w niektórych przypadkach jest większe niż jej całościowa wartość. Nie bez znaczenia jest także termin spłaty, który w przypadku pożyczek pozabankowych jest zazwyczaj stosunkowo krótki. Należy pamiętać o tym, iż sporo firm pożyczkowych nakłada duże kary finansowe za wszelkie opóźnienia w płatnościach – i to zarówno związane z samymi odsetkami karnymi, jak i wszelkimi działaniami windykacyjnymi.

Biorąc pożyczkę pozabankową nie wolno także zapominać o tym, aby sprawdzić firmę, która jej udziela. Przede wszystkim nie warto pożyczać od osób fizycznych, gdyż w tym przypadku pożyczkobiorca nie jest chroniony zapisami ustawy o kredycie konsumenckim. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na samą firmę – jej czas działania, opinie czy rozpoznawalność na rynku. W tym przypadku lepiej unikać małych osiedlowych placówek, o których niewiele wiadomo a skupić się na sprawdzonych firmach pożyczkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.