Nadaj smak finansom

Lokaty, czy warto inwestować?

Żyjemy w kraju gdzie większość ludzi stara się regularnie odkładać jakieś pieniądze. W końcu dochodzi się do etapu gdzie tych pieniędzy jest dość sporo i na myśl przychodzi inwestycja zgromadzonych środków. Najprostszą i najbezpieczniejszą inwestycją jest lokata bankowa. Zanim jednak zdecydujemy się powierzyć nasze pieniądze bankowi warto znaleźć odpowiedni bank który da nam odpowiednio wysoki procent. Procent to jedno a bezpieczeństwo to drugie. Najbezpieczniejszymi bankami są banki państwowe które dają gwarancję iż nawet w przypadku upadłości banku wszystkie pieniądze zostaną zwrócone. Jeśli chcemy inwestować w lokaty to powinniśmy iść tylko do banków państwowych lub tych o zasięgu globalnym. Przyjmijmy, że odłożyliśmy kwotę 10 000 złotych i chcemy coś na tym zarobić. Obecnie znajdziemy mnóstwo ofert przeróżnych lokat których oprocentowanie roczne wynosi średnio 4%. Po wpłaceniu 10 000 złotych po roku nasze środki będą wynosić 10 400 złotych czyli zarobimy na lokacie równe 400 złotych. Nie są to ogromne pieniądze ale zysk mamy czysty. Zależnie od kwoty jaką wpłacimy zarobimy wprost proporcjonalnie. 10 000 złotych to nie jest duża kwota na inwestycję dlatego skupmy się na większych kwotach. Banki lubują się w sporych kwotach i jeśli zechcemy wpłacić 30 000 złotych na lokatę roczną to oprocentowanie początkowe wyniesie wspomniane wyżej 4%. Po roku czasu od tej kwoty 30 000 mamy 1200 złotych czystego zysku. Tutaj już liczby są dużo lepsze. Banki lubią także długo przetrzymywać pieniądze klienta. To zrozumiałe ponieważ zyskuje na tym nie tylko klient ale sam bank. Pomyślmy co się stanie, jeśli zdecydujemy się na lokatę odnawialną. Lokata odnawialna to taka inwestycja gdzie nasze pieniądze są tak długo na lokacie ile sami będziemy chcieli. Jeśli mówimy tutaj o wspomnianych wyżej 30 000 to jeśli wpłacimy tą sumę na lokatę odnawialną to po 2 latach będziemy mieć ponad 33 000 złotych. Czystego zysku wychodzi około 3000 złotych. Te liczby już są naprawdę atrakcyjne.

 

Czy warto inwestować w poważne kwoty?

Poważna kwota to pojęcia względne. Dla jednego 10 000 złotych to kwota niewyobrażalnie duża a dla innych to kieszonkowe. Tutaj jednak przyjmijmy 50 000 złotych za kwotę poważną. Mając takie pieniądze otwiera nam się wachlarz możliwości. Jako ciekawostkę warto dodać że w roku 2012 aż 90% ludzi którzy wpłacili 50 000 złotych na lokatę pozostawiło tam swoje pieniądze na dłużej niż 2 lata. Co to oznacza? Poważny zysk.

Kiedy uzbieramy 50 000 złotych to banki z radością przyjmą naszą kwotę na spory procent. Z reguły jest to oprocentowanie 4,2% w skali roku. Zatem jeśli wpłacimy na lokatę kwotę 50 000 złotych to po roku otrzymamy ponad 2000 złotych czystego zysku. Czy warto taką kwotę inwestować tylko na rok? Nie warto. Należy zainwestować w lokatę odnawialną. Kiedy wpłacimy pieniądze na lokatę odnawialną to z 50 000 złotych po roku zrobi się 52 100 złotych i jeśli nie mamy zamiaru wybierać pieniędzy to lokata się odnowi i kwota 52 100 zł poleży kolejny rok na lokacie o oprocentowaniu 4,2%. Po dwóch latach od wpłacenia tej kwoty na naszym koncie zgromadzimy środki o wartości 54288 złotych. Wychodzi nam 4288 złotych czystego zysku po dwóch latach. Takie kwoty są już przyjemne dla oka. A co się stanie jeśli wpłacimy 50 000 złotych na lokatę odnawialną na okres 5 lat? Tutaj liczby mogą zadziwić ponieważ po 5 latach z 50 000 złotych zrobi nam się 61 418 złotych! To ponad 11 tysięcy złotych czystego zysku.

Na powyższych przykładach zauważymy, że tak – warto inwestować w lokaty ale tylko z kwot poważnych otrzymamy dobre zyski. Banki, która mają gwarancję KNF to naprawdę dobre rozwiązanie. Teraz zajmijmy się czymś podobnym do lokat czyli fundusze inwestycyjne. Każdy bank i nie tylko bank oferuje nam odkładanie dowolnej albo konkretnej sumy pieniężnej przez określony czas. Jeśli sumiennie będziemy odkładać te pieniądze to po kilku latach możemy uzbierać duże sumy. Jeśli przykładowo będziemy wpłacać 300 złotych miesięcznie to po roku mamy odłożone 3600 złotych. Nie jest to duża kwota. Po 10 latach będziemy mieć już 36 000 złotych i to już są spore pieniądze. Ale czy to wszystko co otrzymamy na funduszach inwestycyjnych? Jak sama nazwa wskazuje fundusz inwestycyjny to inwestycja. Bank inwestuje nasze pieniądze w papiery wartościowe lub granie na giełdzie. Po 10 latach zgromadzimy zatem 36 000 i odpowiedni procent jaki nam urósł. Przeważnie po takim czasie zamiast 36 000 złotych będziemy mieć grubo ponad 50 000 złotych. Dobra inwestycja? Bardzo dobra.

Zastanówmy się nad sytuacją którą pewnie ciężko sobie wyobrazić. Odkładamy przez 30 lat sumę 300 złotych miesięcznie. Logicznym jest, że po 30 latach nasze fundusze będą wynosiły 108 000 złotych. Czy to duża kwota jak na pół życia pracy? Dla jednych tak dla innych nie. Wyżej zostało napisane że banki żonglują tymi pieniędzmi i je inwestują, zatem do kwoty 108 tysięcy należy doliczyć procent który urósł. Po przeanalizowaniu ofert większości banków dane statystyczne są oszałamiające, ponieważ z 108 000 może nam się zrobić blisko 500 000 złotych, które w całości jest Wasze. Pół miliona złotych to już kwota z pewnością zadowalająca wszystkich. Możliwości zainwestowania tej sumy jest setki ale wybór należy do lokującego.

 

Lokata jako bezpieczeństwo emerytury?

Lokata to inwestycja czysto biznesowa, której zadaniem jest mnożenie kapitału. Żyjemy w takim kraju gdzie pensje nie są za duże a konieczność pracowania do 67. roku życia napawa nas niepewnością co do przyszłości. Co zatem robić aby mieć spokojną przyszłość? Inwestować swoje pieniądze. Miesięcznie odkładanie dowolnej sumy może w przyszłości okazać się strzałem w dziesiątkę lub po prostu ratunkiem przed pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Z powyższych statystyk wynika, że sumienne odkładanie pieniędzy może nam przynieść potężny zysk. Nie musimy koniecznie inwestować 300 złotych, wystarczy inwestycja 100 złotych aby po wielu latach odkładania mieć godziwą sumę na koncie która zabezpieczy nas do końca życia. To powinna być przestroga ale jednocześnie zachęta dla młodych osób, które dopiero zaczynają swoją karierę. Warto od najmłodszych lat odkładać sumiennie pieniądze aby mieć pewność że w późnym wieku nic nas nie zaskoczy i będziemy przygotowani dosłownie na wszystko. Takie jest życie. Czasem dzieją się różne rzeczy i natychmiastowo potrzebujemy środków na remont lub kupno nowego samochodu. Odkładając pieniądze mamy ten komfort, że nie musimy brać kredytu aby spłacić natychmiastowe wydatki. Mamy ten komfort że nasze pieniądze sobie rosną i kiedy nadejdzie moment zmiany samochodu na nowszy model to idziemy do banku, wyciągamy pieniądze i kupujemy taki samochód jaki chcemy. To samo dotyczy przyszłych emerytów. Nie każdy da radę pracować do 67. roku życia. Są różne losy i jeden może zachorować a drugi po prostu przestanie mieć siły aby wykonywać pracę. Wtedy nie warto ryzykować zdrowia, należy porzucić pracę i żyć z odłożonych pieniędzy do momentu aż osiągniemy wiek emerytalny i państwo zacznie wypłacać pieniądze na które pracowaliśmy całe życie. Przy wyborze odpowiedniej lokaty może nam pomóc portal Najlepsze Lokaty Bankowe który to przedstawia bieżące oferty banków w temacie lokat bankowych.

 

Warto inwestować

Jeśli przyjrzymy się systemowi lokat to dojdziemy do wniosku, że warto inwestować. Banki to pewna inwestycja i mimo, że nie zawsze zyski będą takie jakich byśmy się spodziewali to jednak nigdy na tym nie stracimy. Nie musimy się martwić praktycznie o nic bo to banki nam gwarantują przychody. Winnyśmy inwestować bo nawet jeśli nie będziemy zadowoleni z zysków jakie osiągamy to możemy wybrać pieniądze i znaleźć inne źródło inwestycji nic na tym nie tracąc. Wybór należy do Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.